Jump to content
 • MroźnY

  Uzależnienie od komputera - objawy oraz leczenie

  Uzależnienie od komputera - objawy oraz leczenie

   

   

  depositphotos_81872790-stock-photo-inter

   

   

   

  Wraz z szybkim rozwojem nowoczesnych technologii uzależnienie od komputera staje się coraz powszechniejszym problemem. Często dotyczy ono ludzi młodych, którzy od najmłodszych lat posługują się komputerem i nie wyobrażają sobie życia bez niego. Internet jest zdobyczą cywilizacyjną, która znacznie rozszerzyła możliwości człowieka. Problem pojawia się w chwili, gdy internet zajmuje najważniejsze miejsce w naszym życiu, przez co zaniedbujemy jego inne sfery. Ludzie zatracają się w rzeczywistości wirtualnej, a nawet utożsamiają się z postaciami z gier komputerowych czy awatarami. Jak objawia się uzależnienie od komputera?

   

   

   

  OBJAWY

   

  Uzależnienie od komputera zaczyna się wtedy, kiedy zaczynamy nieprawidłowo korzystać z internetu, czyli spędzamy przed komputerem coraz więcej czasu, nawet kilkanaście godzin dziennie i zapominamy o codziennych obowiązkach. Nie oznacza to, że każda osoba, która pracuje codziennie wiele godzin z zastosowaniem internetu, jest od niego uzależniona. O uzależnieniu od komputera mówi się, gdy człowiek korzysta z sieci kompulsywnie – czuje ciągłą potrzebę używania internetu do różnych celów, a jego samopoczucie uzależnione jest od czasu spędzonego w sieci. Co więcej, uzależniony, korzystając z internetu, często traci poczucie czasu. Wydaje mu się, że siedział przy komputerze tylko chwilę, a w rzeczywistości minęło wiele godzin.

  Inne objawy uzależnienia od komputera i internetu to:

   

  - nadpobudliwość

  - izolowanie się

  - problemy z koncentracją

  - zaburzenia lękowe

  - zaniedbywanie obowiązków

  - wydawanie dużych kwot pieniężnych w zamian za otrzymanie dóbr w różnych grach itp.

  - rozdrażnienie

  - złe samopoczucie

  - relacje wirtualne stają się ważniejsze od realnych

   

   

  gordo+granudo.jpg

   

   

   

  W życiu osoby uzależnionej od komputera zaczynają występować problemy społeczne, psychologiczne i somatyczne. Często pojawia się lub pogłębia wada wzroku, niektórzy zaczynają cierpieć na zanik mięśni czy przykurcze stawów. Wszystkie aspekty życia uzależnionego zostają podporządkowane korzystaniu z internetu, przez co chory źle radzi sobie w pracy, szkole, w domu, zaniedbuje swoje obowiązki i relacje z innymi. Jednak chora zależność od komputera nie ogranicza się jedynie do użytkowania sieci internetowej. Nałogowi użytkownicy komputera, szczególnie dzieci i młodzież, mogą spędzać godziny przed monitorem, grając w gry komputerowe, czatując, rozmawiając przez komunikatory, inwigilując innych na portalach społecznościowych czy kreując własny awatar.

   

   

   

  LECZENIE

   

  a9d1002278589fc0d1f2a753820e604c.jpg

   

   

   

  Osoby uzależnione od korzystania z komputera zwykle ukrywają swój nałóg, więc trudno rozpoznać go w pierwszych fazach. Mają one konkretne wytłumaczenia tak długiego spędzania czasu w sieci. Zazwyczaj twierdzą, że dzięki internetowi rozwijają języki obce, poznają geografię świata oraz rozmawiają z ludźmi z różnych kultur. Gdy natomiast zdecydują wybrać się do psychologa (zwykle za namową bliskiej osoby), to zaczynają zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji. Zwykle spotkania rozpoczynają się od poradnictwa psychologicznego, jednak gdy poziom uzależnienia będzie nadmiernie wysoki to klient prawdopodobnie będzie skierowany do psychoterapeuty. Po spotkaniu ze specjalistą uzależniony zaczyna prowadzić dziennik, w którym zapisuje, ile spędził czasu w sieci oraz próbuje znaleźć zamienniki komputera w postaci aktywności fizycznej lub czytania książek.

   

   

   

  IM WCZEŚNIEJ PODEJMIEMY WALKĘ Z NAŁOGIEM,

    TYM LEPIEJ!!!

   

  Share this post


  Link to post
  Share on other sites

  Create an account or sign in to comment

  You need to be a member in order to leave a comment

  Create an account

  Sign up for a new account in our community. It's easy!

  Register a new account

  Sign in

  Already have an account? Sign in here.

  Sign In Now

  ×