Skocz do zawartości

Różnice sprzętowe a FPS-y


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Jakiś czas temu przesiadłem się na trochę mocniejszy sprzęt, jednakże zauważyłem problem.

 

Pacjentem w tym przypadku jest gra Need For Speed: Most Wanted (2005). Na obecnym sprzęcie zauważyłem, że gra nie chodzi w 100% płynnie, a wiem, że obecny sprzęt jest mocniejszy od poprzedniego. Dopiero przy ustawieniu koligacji (przydzieleniu ilości rdzeni procesora do procesu) z 4 rdzeni na 2 poprawiła się wydajność gry, jednakże aplikacja nie działała tak płynnie jakbym tego oczekiwał. Patrząc na to co wiem na temat sprzętu, jak i tego, jakie gra ma wymagania, to powinna działać jeszcze płynniej niż na starszej platformie. Żeby również nie było niedomówień z mojej strony, ustawienia w grze są identyczne, tj. rozdzielczość 1280x1024 (niestety posiadam monitor 4:3, jeszcze xd), wszystkie możliwe ustawienia na maksa oraz włączona synchronizacja pionowa.

 

Specyfikacja skrócona starego sprzętu:

AMD Athlon 64 X2 4400+ (2,3 GHz)

4 GB RAM DDR2 800 MHz

Grafika GeForce 9800GT

Windows 7 32-bit (nie pamiętam konkretnej wersji)

 

Specyfikacja skrócona nowego sprzętu:

Intel Core 2 Quad Q6600 (2,4 GHz)

4 GB RAM DDR3 1033 MHz (skręcone z 1300 MHz, ponieważ taktowało proca w górę)

Grafika GeForce GTX 550 Ti

Windows 8.1 64-bit

 

Czy pojawi się tu ktoś mądrzejszy ode mnie i będzie mi w stanie wyjaśnić na czym polega problem i jak go rozwiązać? Jeżeli o czymś nie wspomniałem albo nie dopisałem, proszę o to, żebyście mi o tym wspomnieli w odpowiedziach. Postaram się uzupełnić brakujące informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Grafik

Jeśli kupiłeś ten sprzęt z myślą o dużym booscie fpsów w starych gierkach to niestety muszę Cię zmartwić. Most Wanted 1 jak i wiele innych starszych gierek korzysta z 1 lub 2 rdzeni. W przypadku tego NFSa jest to tylko i wyłącznie rdzeń pierwszy. Przejdźmy teraz do porównania obu procesorów  ( http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core2-Quad-Q6600-vs-AMD-Athlon-64-X2-Dual-Core-4400-/1980vsm2330 ). Teoretycznie Q6600 jest sporo wydajniejszy od X2 4400 ale problem tkwi w szczegółach. Ta wydajność tyczy się tylko przy wykorzystaniu pełnej mocy procesora czyli wszystkich rdzeni, a tzw single core speed (moc na pojedynczym rdzeniu) jest praktycznie taka sama jak w przypadku tego athlona. Teraz przejdźmy do karty graficznej ( http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-550-Ti-vs-Nvidia-GeForce-9800-GT/3161vsm7716 ), tutaj zdecydowanym faworytem będzie 550 ti ale już mówię o co chodzi. Tak w dużym uproszczeniu działa to na takiej zasadzie że procesor tworzy "szkielet" obrazu, a karta graficzna wypełnia go kolorowymi pixelami. Czyli wygląda to mniej więcej tak że wraz z zwiększoną wydajnością grafiki procesor również ma sporo więcej do roboty aby nadążyć za kartą. Mamy do czynienia ze sporo większym narzutem danych na procek ze strony grafiki przez co moc obliczeniowa z tego jednego rdzenia zostaje dodatkowo osłabiona co nie przenosi się z kolei na jakąś znaczną poprawę wydajności w grze. Tutaj jedynym rozwiązaniem będzie po prostu zagranie w nieco nowsze gierki które są w stanie wykorzystać całą noc procka bo dopiero wtedy odczujesz potencjał tego sprzętu. Ewentualnie możesz jeszcze szukać modów do tego NFSa które zmodyfikują silnik gry w taki sposób aby ilość wykorzystywanych rdzeni wzrosła do 4 ale raczej nie będzie łatwe i nie wiem czy do tak starej gierki w ogóle coś takiego powstało :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to dziwnie zabrzmi, ale pomimo niewielkiej różnicy w taktowaniu, ale czy różnica pomiędzy pojemnością pamieci cache pomiędzy prcesorami ma jakiekolwiek znaczenie? Pytanie nr 2, czy w przypadku tego zestawu (proc i grafa) mogę odczuwać po prostu zjawisko bottlenecka, stąd takie różnice w wydajności pomiędzy obydwoma zestawami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Grafik

Co do cache to bardziej się liczy poziom pamięci czyli L2, L3 itd. ale tak czy inaczej w grach różnica będzie znikoma, kwestia powiedzmy 1-2fpsy pomiędzy powiedźmy 3MB L2 a 6MB L2. Ta pamięć robi minimalnie większą różnicę w aplikacjach, np. spakowanie czegoś do zipa, zapisanie zdjęcia itd., po prostu o kilka sekund szybciej procek ogarnie daną sprawę.

Co to bottlenecka to nie jest źle, akurat karty nvidii aż tak mocno nie męczą procków tak jak karty od amd które mają znacznie większe szyny pamięci. W Twoim przypadku po prostu rozchodzi się o optymalizację gry. Jest po prostu za stara i nie potrafi wykorzystać całej mocy sprzętu, a ograniczając się do jednego rdzenia mimo pamięci ram która szybciej przelicza pewne sprawy, grafiki która wypełnia obraz to i tak koniec końców tracisz na wydajności przez to że gra korzysta tylko z tego jednego rdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Grafik

Robota nie warta zachodu, po prostu zrobiłeś błąd robiąc upgrade sprzętu, zwłaszcza procka który jest wydajniejszy tylko na papierze. Q6600 ratuje tylko fakt posiadania 2 rdzeni więcej  co przekłada się na wydajność w nowszych grach. Na Twoim miejscu zjechałbym osobę która Ci to wcisnęła jak nie wiem co :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie będę jechać na brachola, bo chciał się po prostu zamienić. Pytanie z innej beczki. Czy system sam w sobie może sprawiać to, że gra działa mniej płynnie niż przy poprzedniej wersji? Jakby na to nie spojrzeć Win 8.1 zjada mi trochę wiecej RAMu niż Win7. A ustawienie koligacji to dosłownie chwila swoją drogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Grafik

Rozumiem :) Myślałem że może ktoś Ci wcisnął sprzęt jako super mega wydajny pc aka allegro style czy olx :D Co do systemu to z każdą generacją wzwyż tylko się polepsza, a gadanie że tylko win 7 to czysta głupota osób które boją się zmiany. Gdybyś mógł wykombinować win 10 byłoby jeszcze lepiej. 10 jest tak skonfigurowany albo jak najlepiej wykorzystać systemowe zasoby bo 8 czy 8.1 to dopiero była taka eksperymentalna wersja która nie do końca się sprawdziła ze względu na swój interface przez który sam system właśnie zjadał trochę więcej pamięci i kilka innych drobnych niedociągnięć. 

Co do ustawienia koligacji to moje zdanie jest niezmienne, nawet powiedziałbym że w pewnym sensie będzie gorzej przez szybszy narzut danych z karty, to tak jakbyś zrobił to samo na athlonie z tym że do dyspozycji systemu pozostanie więcej rdzeni. Jeśli chodzi o tego NFSa to tutaj serio nic sensownego nie można doradzić poza wymianą procka na taki z większą mocą obliczeniową na rdzeniu. Ewentualnie w zależności od płyty głównej zasilacza i chłodzenia można pomyśleć nad podkręcaniem ale biorąc pod uwagę że to jest już jest sprzęt który ma swoje lata raczej ryzykujesz spaleniem któregoś z podzespołów. 

..i tak na koniec dodam jeszcze że na tym sprzęcie byłbyś w stanie zagrać np. w GTA 5 czy inne w miarę świeże tytuły :P Po prostu musisz sobie darować starsze gierki które nie są zoptymalizowane pod wielordzeniowość.

 

edit: ewentualnie możesz poszukać czegoś w stylu "set affinity II" (akurat ten jest płatny), jest to program który wymusza na aplikacjach użycia większej ilości rdzeni, tyle że nie mogę obiecać że w przypadku NFSa akurat takie coś wypali :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do chłodzenia proca to cały czas myślę nad wymianą stockowego radiatora na coś lepszego, ponieważ socket 775 ma wspóldzieloną szynę FSB pomiędzy prockiem a RAM-em. Tak czy owak miałem zamiar poddać CPU lekkiemu OC, a zarazem przywrócić pełne taktowanie RAM. Może to coś pomoże ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Grafik

Mimo wszystko przez zabraniem się za OC to polecałbym spróbowanie patentu z programem do wymuszenia aby gierka pracowała na wszystkich rdzeniach. Wtedy takie podkręcenie procka dałoby o wiele lepsze efekty, bo w przypadku takich starych gierek które potrafią wykorzystać tylko 1 to kwestia zaledwie kilku fpsów przy podniesieniu taktowania o 600-1ghz, a przy 4 mógłbyś zyskać nawet ponad 20 fpsów więcej o ile gierka będzie sobie dobrze radziła z wykorzystaniem systemowych zasobów :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ab3L możesz mnie teraz zabić, ponieważ zapomniałem dodać jednej, ale w moim odczuciu bardzo ważnej rzeczy. Na nowej platformie sprzętowej również śmigał Windows 7, a gra chodziła bez większych zarzutów właśnie w postaci dropów FPS w niektórych lokacjach gry. Przesiadłem się na Win 8.1, ponieważ stary dysk zaczął mi odmawiać posłuszeństwa i musiałem kupić nowy. W tym momencie postanowiłem również o przesiadce na system nowszy jakim jest właśnie 8.1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Grafik

Teraz to dałeś mi do myślenia :P równie dobrze może rozchodzić się o nowsze wersje sterowników których gierka nie ogarnia ze względu na brak optymalizacji, ewentualnie nowy dysk może mieć jakieś braki w sektorach :P sprawdzałeś go jakimś programem? np. crystadiskinfo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...